Chcesz być jak Bruce Lee SEO Mistrz?

Odkąd piszę bloga (co trwa dopiero jakiś miesiąc) i polubiłam kilka blogów dotyczących samego blogowania, ze wszystkich stron atakują mnie znawcy marketingu społecznościowego i specjaliści od SEO. A ja sobie to mam za nic, choć nie ukrywam, ze swoją teorię na ten temat mam i zamierzam nią kierować.

Co to jest SEO?

Starając się jak najlepiej poznać tajniki pisania bloga pomyślałam, że najpierw poczytam, co to to SEO. Bo przyznam szczerze, że mnie kojarzy się bardziej z moimi ulubionymi ciastkami Oreo, niż z jakimś tam sposobem pozycjonowania itp. strony internetowej.
Próbując rozszyfrować ten skrót wymyśliłam kilka opcji:
SEO – system elektronicznego ogarniania (w sensie, że internetu)
A może: SEO – się epicko ogarnie…
SEO – szukanie na ekranie, optymistycznie…
Myślę, że z prawdziwą nazwą ma to więcej wspólnego niż nam się wydaje. SEO to search engine optimalization, czyli optymalizacja stron pod wyszukiwarki. No tak, ma ona być optymistyczna dla nas, a na ekranie czytelników strona ma być widoczna (i to najlepiej na pierwszych stronach wyszukiwarek).
Ogarnąć trzeba temat? Koniecznie, więc
wszystko się zgadza.

Roboty do zadań SEO-cjalnych


SEO, SEO, Ty tajemna s(zt)uko! SEO jest trudne, gdy robimy to samemu, bo to nic innego jak pisanie i takie dostosowanie strony, by była dobrze odbierana, ale nie przez czytelników! Przez roboty!
Tak, tak! To właśnie roboty pracujące bez przerwy skanują Twoją stronę i szukają na niej, no właśnie czego? Szukają kodu, swoistego szyfru, pewnej zależności, całości, stąd to ciągle powtarzanie w tekstach fazy kluczowej, wpisywanie tekstów alternatywnych obrazków, podlinkowywanie swoich stron na innych portalach. Masz stać się wiarygodny dla wyszukiwarek. Tak jak na lotnisku w Stanach Zjednoczonych. Jak jesteś fajny, to cię wpuszczają z tą wizą. Jak nie – wracasz do kraju w pomarańczowym kostiumiku. Game over!

SEO jest jak dobry przyjaciel


Proces optymalizacji można porównać do wielu zależności w kontaktach międzyludzkich. Jeśli ktoś dużo mówi o pewnych sprawach, to sami zaczynamy myśleć podobnie i czujemy, że jesteśmy przyjaciółmi. Łapiemy się na tym, że pewne zwroty, powtarzane jak mantra, stają się naszą rzeczywistością. Roboty wyszukiwarek chcą mieć pewność, że to o czym piszesz na blogu jest znajome, miłe i przyjemne i napisane świadomie. Według nich sens wypowiedzi jest wtedy, gdy trzyma się ona pewnych ram. Im więcej frazy kluczowej w tekście, tym jest on lepszy dla robotów. I pośrednio dla czytelników. Musisz stać się przyjacielem wyszukiwarki, understand?

Ukryte działania SEO


To tylko jedna strona medalu. Druga to ciut bardziej złożone i ciekawe zjawisko. I ukryte. To takie procesy w kodzie i strukturze strony, dzięki którym jest ona przyjazna dla otoczenia. Można je porównać do takich czynności w życiu każdej kobiety, dzięki którym jest ona bardziej otwarta na ludzi, przyjaźnie usposobiona i mniej sfochowana. U mnie byłaby to porządna drzemka, filiżanka kawy, ciasteczka czekoladowe, maseczka i snucie w głowie planów na fajne wakacje. Te wszystkie zabiegi, niewidoczne dla otoczenia, męża, teściowej i przyjaciółki, sprawiłby, że moja ludzka strona byłaby bardziej znośna. To samo SEO robi z Twoim blogiem. Rytuały pielęgnacyjne, co nie? One są bardzo ważne, ale to bardzo, bardzo, bardzo ważne.
Niestety nie powiem Ci o nich za wiele. Przeczytajcie o W3C i CSS. Jak się ma WordPress i wtyczki, to trochę ma się lżej. Jeśli tego sama nie ogarniasz, to skorzystaj z pomocy fachowców. Jest ich tu wielu. Tak samo jak sama nie obcinasz sobie włosów, tylko idziesz do fryzjera, tak samo w tym przypadku – warto udać się do specjalisty.

A jeśli nie zrobisz tego dobrze, to co najwyżej będziesz czytany tylko przez przyjaciół. Zawsze to jakaś opcja, wszak nie ma nic cenniejszego niż przyjaźń. Dla celów zarobkowych polecam jednak zaprzyjaźnić się też z SEO. Albo jakiś kurs znaleźć, co by później nie żałować. Powodzenia!

Posts created 32

One thought on “Chcesz być jak Bruce Lee SEO Mistrz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top